Dziedziczenie spadków w Illinois

chicago-last-will

Śmierć bliskiej osoby to trudny moment. Musimy zmierzyć się z wieloma aspektami, które do tej pory były nam obce. Jednym z nich jest kwestia dotycząca dziedziczenia spadków w Illinois. Co się dzieje ze spadkiem? Do kogo trafiają poszczególne aktywa? Czy podział majątku może odbyć się z pominięciem drogi sądowej? To pytania, które najczęściej pojawiają się naszej głowie, jednak z pewnością jest ich znacznie więcej. Jako profesjonalny polski adwokat Chicago, chcemy przybliżyć właśnie ten temat, z którym często zgłaszają się do nas nasi klienci.

Po pierwsze, kiedy dana osoba w Illinois umiera, jej długi muszą zostać spłacone. Dopiero po uregulowaniu wszystkich należności pozostała własność zostaje rozdzielona pomiędzy spadkobierców. Przekazanie spadku odbywa się w większości na drodze sądowej. W sytuacji, gdy zmarły sporządził uprzednio testament, majątek zostaje rozporządzony przez wskazanego w nim wykonawcę. Jeśli jednak zmarły nie pozostawił testamentu, wykonawca zostanie wskazany przez sąd – najczęściej jest to członek rodziny. W gestii tej osoby leży poinformowanie wszystkich spadkobierców o należnym im spadku oraz ewentualnych kredytodawców, gdy zmarła osoba pozostawiła po sobie długi. W przypadku braku testamentu, podział majątku odbywa się według kodeksu, który ściśle określa kolejność, w jakiej należy rozporządzić majątkiem. Jako pierwsze opłacone zostaną koszty pogrzebu, koszty związane z administracją, podatki oraz koszt adwokata Chicago, a dopiero po nich majątek zostanie przekazany do spadkobierców. Przyjmuje się, że procedura spadkowa trwa zazwyczaj około roku.

Warto wspomnieć o szczególnych sytuacjach dotyczących dziedziczenia w Illinois. Są to wspólne nieruchomości oraz aktywa posiadające wskazanego beneficjenta. Majątek będący wspólną własnością nie wlicza się do spadku jeśli współwłaściciel żyje – nieruchomość zostaje niezwłocznie przekazana w jego ręce. Własność ta wchodzi do spadku tylko jeśli zmarła osoba była ostatnim żyjącym współwłaścicielem. Do aktywów które mają zwykle wyznaczonego uprzednio beneficjenta należą z kolei konta emerytalne, ubezpieczenie na życie czy też konta inwestycyjne.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie czy majątek można rozporządzić bez udziału sądu? Tak, dzieje się tak w sytuacji, w której majątek spadkobiercy nie zawiera żadnej nieruchomości albo jest niższy niż 100 tys. dolarów. Sądu spadkowego można także uniknąć poprzez sporządzenie funduszu spadkowego, w którym to zmarły zawiera instrukcję, zgodnie z którą powinien być rozporządzony jego majątek.

Jak się okazuje, procedura spadkowa w Illinois może okazać się dosyć czasochłonna i przysporzyć wielu problemów, także tych związanych z dopełnieniem konkretnych formalności. W przypadku nasuwających się pytań i chęci skorzystania z rzetelnej porady, polscy adwokaci w Chicago są gotowi przyjść z pomocą.

Leave a Comment!*

Related Posts

Kiedy otrzymam odszkodowanie pracownicze? 

Jeśli złożyłeś wniosek o świadczenia pracownicze z tytułu odszkodowań po wypadku w miejscu pracy, możesz się zastanawiać: „Ile dni będę czekać za wypłatą odszkodowania dla pracowników?”Radzenie sobie z bolesnym urazem…
Więcej

Adwokat Chicago, IL –…

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś zatrudnić adwokata w Chicago, jeśli napotkasz jakikolwiek problem prawny. Poniżej znajdziesz niektóre z ważniejszych przesłanek. 1. Prawo jest skomplikowane Prawo tworzone jest przez osoby,…
Więcej

Na co warto zwróci…

Każdy kto spotyka się z problemami prawnymi chciałby, żeby reprezentował go jak najbardziej wykwalifikowany adwokat będący specjalistą w konkretnej dziedzinie. Właśnie od kwalifikacji adwokata zależy w dużym stopniu czy nasza…
Więcej
Call US!