Władza rodzicielska – czy jest dana raz na zawsze?

family law

Po przyjściu dziecka na świat władza rodzicielska jest zazwyczaj sprawowana przez oboje rodziców. Składa się na nią wiele uprawnień i obowiązków, które mają na celu zapewnienie należytej opieki i dbanie o interesy dziecka. Podstawowe z nich to oczywiście zapewnienie wyżywienia, odzieży i odpowiednich warunków zamieszkania. Aż do konkretnego momentu rodzice decydują także w sprawach edukacji, potrzebnego leczenia oraz zarządzania majątkiem swoich pociech. Wszystko to wydaje się dla większości z nas naturalne i niepodlegające żadnej dyskusji. Chcemy dla naszych dzieci wszystkiego, co najlepsze i najcenniejsze. Robimy, co w naszej mocy, by niczego im nie brakowało. Mimo tego, cały czas zdarzają się sytuacje, gdy rodzic zostaje pozbawiony na drodze sądowej prawa do opieki nad swoim dzieckiem. Jak się okazuje, nie jest ono dane nam raz na zawsze.

Groźba utraty prawa do opieki nad dzieckiem – jak postępować?

Stawka jest niesamowicie wysoka, dlatego stanowczo nie powinniśmy próbować radzić sobie na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc doświadczonych adwokatów rodzinnych w Chicago, którzy mają za sobą lata doświadczenia oraz wiele wygranych spraw w zakresie prawa rodzinnego. Ich wsparcie oraz otucha mogą okazać się nieocenione i sprawić, że osiągniemy swój upragniony cel – dziecko zostanie z nami. Najpierw należy zadać sobie podstawowe pytanie: jakie są główne przesłanki do odebrania dziecka osobie, która sprawuje nad nim opiekę prawną? Oto część z nich:

  1. Dziecko nie może być pod opieką osoby, u której zdiagnozowano trwałą chorobę psychiczną. Mowa tu m.in. o schizofrenii czy też głębokiej depresji. Niestety, w takiej sytuacji nie ma mowy o podołaniu jakimkolwiek rodzicielskim obowiązkom, a co więcej, rodzic sam staje się dla swojego dziecka zagrożeniem.
  2. Odbywanie kary w więzieniu automatycznie skutkuje odebraniem praw rodzicielskich. Należy jednak podkreślić, że wraz z pomocą adwokatów rodzinnych w Chicago, możliwe jest późniejsze ich odzyskanie. Warunkiem koniecznym jest oczywiście wyjście na wolność.
  3. Nakłanianie dziecka do prostytucji lub przestępstw. Nie jest istotne, czy są to drobne kradzieże czy też działalność przestępcza na większa skalę – jest to niewątpliwie powód do pozbawienia rodzica wszelkich praw do opieki nad dzieckiem.
  4. Notoryczne zmuszanie dziecka do pracy. Należy jednak w tym miejscu rozgraniczyć podstawowe domowe obowiązki, jak sprzątanie i zmywanie naczyń, od pracy, która jest stanowczo ponad siły młodego człowieka.
  5. Uzależnienie rodzica – oprócz tego, że skutkuje ono rażącym zaniedbywaniem wszelkich obowiązków wobec dzieci, dodatkowo stoją one w obliczu ryzyka przejęcia niewłaściwych życiowych nawyków.
  6. Przemoc fizyczna i psychiczna jest kolejną niezaprzeczalną przesłanką do interwencji sądu. Dziecko bite i poniżane ma prawo do natychmiastowej pomocy i zabrania z domu, który stał się dla niego piekłem.
  7. Niestety, również długotrwała choroba rodzica ograniczająca jego sprawność ruchową może stanowić powód ograniczenia praw do opieki nad małoletnim. Podobnie sprawa ma się w przypadku konieczności regularnego przebywania w szpitalu. Mimo wszelkich starań, rodzic może w takim wypadku nie zaspokajać potrzeb swojego dziecka.

 

We wszystkich wymienionych sytuacjach warto pamiętać o pomocy polskich adwokatów rodzinnych w Chicago. Każdego dnia są oni na wyciągnięcie ręki.

Related Posts

Kiedy otrzymam odszkodowanie pracownicze? 

Jeśli złożyłeś wniosek o świadczenia pracownicze z tytułu odszkodowań po wypadku w miejscu pracy, możesz się zastanawiać: „Ile dni będę czekać za wypłatą odszkodowania dla pracowników?”Radzenie sobie z bolesnym urazem…
Więcej

Adwokat Chicago, IL –…

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś zatrudnić adwokata w Chicago, jeśli napotkasz jakikolwiek problem prawny. Poniżej znajdziesz niektóre z ważniejszych przesłanek. 1. Prawo jest skomplikowane Prawo tworzone jest przez osoby,…
Więcej

Na co warto zwróci…

Każdy kto spotyka się z problemami prawnymi chciałby, żeby reprezentował go jak najbardziej wykwalifikowany adwokat będący specjalistą w konkretnej dziedzinie. Właśnie od kwalifikacji adwokata zależy w dużym stopniu czy nasza…
Więcej
Call US!